Historia

Państwo Pengrande powstało w VI wieku po rozpadzie wielkiego cesarstwa Romskiego. Jego pierwszymi władcami był ród Pendragonów, który sprawował swe rządy do połowy wieku XVI. Na początkach panowania tereny królestwa obejmowały tylko kontynent zwany Terra, na którym znajduje się obecnie to państwo. Kiedy w wieku XII rozpoczęły się wielkie wyprawy kolonizacyjne, król August III Pendragon  postanowił rozpocząć I Wojnę Kolonizacyjną, w wyniku której zdobył ogromną wyspę (obecnie jest to Fiore) i połowę kontynentu Senega (współcześnie istnieje tam Varia.) Na początku wieku XII król Syreneusz II Pendragon wprowadził nowy system zwany „wywozem cennych zdobyczy”, którymi byli ludzi. Wtedy też postanowił przeprowadzić II Wojnę Kolonizacyjną, dzięki której zdobył objąć ćwierć terenów ostatniego kontynentu Eand. Kiedy w 1436 zmarł król Ireneusz I Pendragon utworzono specjalny sojusz Litenie, który był pierwszą unią w historii świata. I choć trwała ona tylko do roku 1455 pozostawiła po sobie niezwykły dobytek. Największy przełom w dziejach Pengrande nastąpił za czasów panowania Ireneusza II Pendragona, w których mieszkańcy wyspy zbuntowali się i prowadzając wojnę ze swoimi panami, w 1476 utworzyli nowe państwo, Fiore, tworząc tym samym pierwszą na świecie konstytucję dotyczącą praw człowieka, która znosiła niewolnictwo. W 1565 roku zmarł ostatni król rodu Pendragon, nie pozostawiając po sobie męskiego potomka, przez co Pengrande przeszło w system elekcyjny, a pierwszym władcą został Firius I. System utrzymywał się do połowy wieku XIX, w którym nastąpił wielki przełom techniczny. Po nim powrócił system królewski i na tronie Pengrande zasiadł Mikołaj I. Jednak nie trwał on długo, gdyż w czasie trwania I Wojny Światowej został zamordowany Cesarz Mikołaj III wraz z całą swoją rodziną. Mordercami byli rewolucjoniści z obecnej Varii, którzy pragnęli niezależności (tak jak było to w przypadku Fiore). Po zakończeniu wojny nastąpił czas bezkrólewia, dlatego rządy sprawowało zgromadzenie „dziesięciu” na czele z Syriuszem Draken’em, który 1950 roku został obwieszczony oficjalnym władcą Pengrande. Jednak w wyniku walk politycznych, mających miejsce w trakcie trwania II Wojny Światowej, skazano go na śmierć przez ścięcie. W 1978 roku oficjalnie na tronie zasiada Dreneusz I (choć nieoficjalnie był „drugim” władcą od 1951 roku), przywracając system królewski.
Większość przyczyn rozpoczęcia wojen jest nieznana. Wydarzenia z lat 1980-2000 zostały utajnione i nikt wie, co się stało z rodziną Drakenów, bądź z dziećmi i żoną Dreneusza, który nadal jest władcą Pengrande.
W Varii, Pengrande i Fiore używa się tego samego języka. Jest to związane z tym, że pierwotnie było to jedno państwo, które podzieliło się w wyniku wieloletnich walk.
Państwo Fior przez wieki przechodziło ogromne transformacje, lecz najważniejsze z nich dotyczą wieku XIX, w którym wzbogaciło się na tyle, by stać się największym mocarstwem na świecie. Na tronie zasiada Toma E. Fiore od 1954 roku (w wieku 13 lat został królem). W 1995 roku został przeprowadzony zamach na rodzinę królewską, w wyniku czego zginął brat króla i następca tronu wraz z żoną. Przeżyła jedynie księżniczka Hisui, zostając oficjalnie spadkobierczynią korony Fiore.

Wojny:
Pierwsza Wojna Światowa 1920 – 1945 → niezależność Varii; zamordowanie Mikołaja III
Druga Wojna Światowa 1974 – 1978 → wykonanie egzekucji na Syriuszu Drakenie; obwieszczenie Dreneusza królem
Trzecia Wojna Światowa 1980 – 1984 → Śmierć księżniczki Amelii, zaginięcie jej brata
Czwarta Wojna Światowa  1993 – 1999 → zamach na rodzinę królewską Fiore


2 komentarze:

  1. Historia zawsze była moim ulubionym przedmiotem. Może nie byłam nią oczarowana na tyle, żeby czytać góry ksiąg i wygłaszać daty różnych wydarzeń, ale nauczyciela słuchałam uważnie, czasami coś obejrzałam i przeczytałam. Dlatego też ucieszyłam się, gdy zobaczyłam tę zakładkę ;) Jest świetna... i taka dla mnie!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj w klubie. Ja naprawdę lubiłam historię i w zasadzie nadal lubię takie ciekawostki, szczególnie ze starożytności (kocham starożytne chiny, grecję, egipt). Ale oczywiście nie z tego lubienia założyłam tę zakładkę, gdyż ma ona ... sens fabularny??? Chodzi mi o to, że 1) wyjaśnia parę rzeczy 2) jest w zasadzie spoilerem co do akcji z 4 i 5 sezonu :)
      A najbardziej się cieszę, że komuś się spodobała i do czegoś się przydała!

      Usuń

Byłeś? przeczytałeś ?
Zostaw ślad po sobie.
Dla ciebie to tylko chwila, a dla mnie kamień z serca, że zostawiłeś komentarz :)